Export for Google Calendar
DecemberNameDisciplineSeriesTD
14-17WR Open zone 2 Race, JHMR2SL/2GSWestern RegionTroy Price
19-22IMD Open Sean Nurse, Snow King2SL/2GSIMC/OpenRiley Berman
 No Gender Split
JanuaryNameDisciplineSeriesTD
2-5WR Devo Tech Qualifier, Snow King2SL/2GSWestern RegionPaul Mahre
7-9IMC U16 Q, Snowbird2SL/1GSIMC U16 QualifierGil Denis
 No Gender Split
12-15WR Elite Tech Series , Sun Valley2SL/2GSWestern RegionPhil Gilanfarr
13-15U 14 Q, Snow King2SL/1GSIMD U14Gordon Perry
 No Gender Split
14-15North Series GS, Targhee2GSNorth SeriesJake Treadwell
 No Gender Split
17-18South Series GS, Snowbird2GSSouth SeriesMeghan Girardi
 Gender Split- Girls 17th/Boys 18th
22-23Youth Ski League, SundanceGSYouth Ski LeagueLester Keller
 Team Assignments- TBD
24-27Devo Tech Qualifier, Sugarbowl/ Palisades2SL/2GSWestern RegionTony Nunnikhoven
26-29IMC/Open Wes Barron SG, JHMR3 SGIMC/OpenGordon Perry
 Gender Split-Boys 26th-27th, Girls 28th-29th
30-1IMD U14 Speed Camp, Soldier Mtn.IMD U14
 No Gender Split
FebruaryNameDisciplineSeriesTD
4-5North SL Monroe Cup, Rotarun2SLNorth SeriesPam Tucker Kopp
 Gender Split-Girls Sat., Boys Sun.
4-5South Series SL, Utah Olympic Park2SLSouth SeriesSteve Schowengerdt
 Gender Split- Boys Sat./Girls Sun.
6-9WR Elite Tech Series, Park City /Snowbird2SL/2GSWestern RegionBill Gunesch/ Lester Keller
6-8WR U16 Speed Project, Soldier Mtn.Western Region
10-13U16 Q Trudi Bolinder SG, Bogus Basin3 SGIMD U16Gil Denis
 Gender Split/ Boys 10th-11th, Girls 12th-13th
10-13U14 Q SG, Brundage Mtn3 SGIMD U14Carma Burnett
 Gender Split- Boys 10th-11th, Girls 12th-13th
11-12Youth Ski League, Utah Olympic ParkKombieYouth Ski LeagueMeghan Girardi
 Team Assignments- TBD
12-17WR Speed Series, Schweitzer2DH/2SGWestern RegionCarl Guenzel
24-26U16 Q Laura Flood, Sun Valley2GS/1SLIMD U16Gordon Perry
 No Gender Split
25-26South Series GS/Kombie, SnowbasinGS/KombieSouth SeriesLester Keller
 Gender Split- Girls Sat./ Boys Sun.
MarchNameDisciplineSeriesTD
2-5WR Devo Tech Qualifier, Mission Ridge2SL/2GSWestern RegionBill Gunesch
3-5U14 Q David Wright, Park City1SL/2GSIMD U14Steve Bounous
 No Gender Split
4-5North GS/Kombie, TamarackGS/KombieNorth SeriesCarma Burnett
 No Gender Split
11-12Youth Ski League Finals, SnowbasinSL/GSYouth Ski LeagueSteve Bounous
 All Teams
17-19IMD Championships, SnowbirdGS/SL/KombieNorth/South SeriesGil Denis
 No Gender Split
18-23Western Region Junior Champs, TBD2SL/2GS/2SGWestern RegionPhil Gilanfarr
18-19IMD Finals, Park CitySL/GSNorth/South SeriesJake Treadwell
 No Gender Split
21-24WR U 16 Championships, Sun ValleySL/GS/SGWestern RegionSteve Schowengerdt
23-26Western Region U14 Regionals, JHMRSL/GS/SGWestern RegionTroy Price
23-26Tri-Divisional Championships, Grand TargheeSL/GS/SGIMD U14Carma Burnett
 No Gender Split
30-2Devo Tech, Big Sky2SL/2GSWestern RegionCraig Panos
31-2U12/U14 Spring Fling, TargheeSL/GS/KombiIMD U14Troy Price
 No Gender Split
AprilNameDisciplineSeriesTD
6-11WR Spring Series, Palisades2SL/2GS/2SGWestern RegionTony Nunnikhoven
8-11IMC/Open Snowcup, Snowbird2SL/2GSIMC/OpenRiley Berman
 No Gender Split
17-20WR Spring Speed Series, Mammoth2DHWestern RegionMike Ginsberg


Intermountain Division Alpine, PO Box 850 McCall, Idaho 83638 USA, (208)412-8565  | Privacy Policy | Refund/Return Policy