Export for Google Calendar
DecemberNameDisciplineSeriesTD
16-19WR Devo FIS Race- Non Qualifier, MammothWestern Region
19-22WR Elite Series, Snowking2SL/2GSWestern Region
19-22IMC/Open Sean Nurse- Re-schedule, IMC/Open
 Re-scheduled for Feb. 12-15
JanuaryNameDisciplineSeriesTD
2-5WR Devo Zone Qualifier, Snow King2SL/2GSWestern Region
7-9Junior IMC U14 Q, Snowbird2SL/1GSIMD U14Gordon Perry
 No Gender Split
10-15WR Elite Tech Series, Sun Valley2SL/2GSWestern Region
14-17Wes Barron IMC/Open U16 Qualifier, Jackson3 SGIMC/OpenGil Denis
 Gender Split- Girls race on 14th-15th/Boys race on 16th-17th
15-16North Series GS, TargheeNorth SeriesAngela Streicher
 Gender Split- Girls race on 15th, Boys race on 16th
15-16South Series SL, Utah Olympic ParkSLSouth SeriesBecky Stone
 Gender Split-Girls on the 15th, Boys on the 16th.
20-23WR Devo Zone Qualifier, Big Sky2SL/2GSWestern Region
25Youth Ski League, SundanceGSYouth Ski LeagueLester Keller
 No team split, one race event.
28-30IMC U16 Q, Snowbird2SL/1GSIMD U16Gil Denis
 No Gender Split
31-2IMD U14 Speed Project, Soldier MountainSGIMD U14
 No Gender Split
FebruaryNameDisciplineSeriesTD
1-4WR Elite Tech Series, Park City /Snowbird2SL/2GSWestern Region
5-6North Series Monroe Cup SL, RotarunSLNorth SeriesSteve Schowengerdt
 Gender Split- Boys race on the 5th, Girls race on the 6th
7-9WR U16 Project, Soldier Mtn.Western Region
7-8South Series GS, SnowbirdGSSouth SeriesSteve Bounous
 Gender Split- Boys race on the 7th, Girls race on the 8th. Two days only!
11-14Junior IMC U14 Q, Snowbasin3 SGIMD U14Chuck Borrenpohl
 Gender Split- Girls race on 11th-12th/Boys race on 13th-14th
12-13Youth Ski League, Utah Olympic ParkKombieYouth Ski LeagueCarma Burnett
 Team Assignments TBD
12-15Sean Nurse IMC/Open, Snowking2SL/2GSOpenJake Treadwell
 No Gender Split- Not U16Q
14-19WR Elite/Devo Speed, Schweitzer2SG/2DHWestern Region
25-27IMC U16 Q Laura Flood, Sun Valley1SL/2GSIMD U16Gil Denis
 No Gender Split
25-27North Series 4-way, McCallSL/GS/XC/JumpingNorth SeriesSteve Schowengerdt
 Gender Split TBD
26-28South Series SL/GS, SundanceGS/ KombieSouth SeriesLester Keller
 Gender Split-Girls on the 26th, Boys on the 27th
28-3WR Regional Devo Race-Qualifier, Snowbasin2GS/2SGWestern Region
MarchNameDisciplineSeriesTD
4-6Junior IMC U14 Q David Wright, Park City1SL/2GSIMD U14Gordon Perry
 No Gender Split
12-17WR Junior Championships, Mission Ridge2SL/2GS/2SGWestern Region
12-13Youth Ski League Finals, SnowbasinSL/GSYouth Ski LeagueSteve Bounous
 Team Assignments TBD
14-17WR U16 Championships, Big Sky2SG/SL/GSWestern Region
 No Gender Split
18-21IMD Champs, Sun ValleySL/GS/K/PSLNorth/South SeriesCarma Burnett
 Gender Split- Boys race on 18th-19th/ Girls race on 20th-21st
24-27WR Regional Devo Race- Qualifier, Alyeska2SL/2GSWestern Region
24-27WR U14 Championships, MammothSG/SL/GSWestern Region
 No Gender Split
24-27Tri-Divisional Championships, JacksonSL/GS/SGIMD U14/U16Troy Price
 No Gender Split
26-27Intermountain Finals, SnowbirdSL/GSNorth/South SeriesSteve Schowengerdt
 No Gender Split
31-5IMC/Open Snowcup, Snowbird2SL/2GS/2SGIMC/OpenGil Denis
 Gender Split- Men race on 31st-2nd, Ladies race on 2nd-5th
AprilNameDisciplineSeriesTD
5-10WR Elite Spring Series, Palisades/Alpine MeadowsWestern Region
 No Gender Split
8-10IMD U14/U12 Spring Series, TargheeGS/K/Dual SLTroy Price
 No Gender Split
14-17WR U16 Project, PalisadesGS/SGWestern Region
 No Gender Split
19-22WR Spring DH, Mammoth2DHWestern Region
 No Gender Split
24-27WR U14 Project, PalisadesGS/SGWestern Region
 No Gender Split


Intermountain Division Alpine, PO Box 850 McCall, Idaho 83638 USA, (208)412-8565  | Privacy Policy | Refund/Return Policy