Following are Alpine Race Results and Penalty Report


Ski Race Results generated by:
     Split Second Race Software, Alpine/Snowboard/Cross Country Version 6.81 Revision 4
     Software written by Split Second, Inc.   www.SplitSecond.com


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI & SNOWBOARD                              

                             U16 QUALIFIER IMD CUP                              

                            NAT RACE CODE No. U0173                             
TETON VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                           JANUARY 26, 2018
GRAND TARGHEE                                             INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

                    G I A N T   S L A L O M     L A D I E S                     
                                OFFICIAL RESULTS                                

JURY                                          TECHNICAL DATA

TD               Borrenpohl, Charles  (USA)   COURSE       BIG THUNDER/BIG SCOUT
REFEREE          Harris, Chuck        (USA)   START                       2715 M
CHIEF OF RACE    Zagar, Branko        (USA)   FINISH                      2460 M
                                              VERTICAL DROP                255 M
                                              
                                              HOMOLOG.Nr.             U844/12/11


                 1st RUN                          2nd RUN
COURSE SETTER    Stiegler, Seppi      (USA)       Dunn, Joe            (USA)
FORERUNNERS  -A- Stock, Felix         (USA)   -A- Stock, Felix         (USA)
             -B- Griffen, Kalen       (USA)   -B- Griffen, Kalen       (USA)
             -C- Guay, Dyllan         (USA)   -C- Guay, Dyllan         (USA)
             -D-                              -D- 
             -E-                              -E- 

GATES/DIR CHANGES   30/(29)                          30/(28)
START TIME        9:20                            12:45
WEATHER: CLOUDY               SNOW: PACKED POWDER         TEMP. S: -6 C F: -9 C
-----------------------    UNOFFICIAL PENALTY   83.58    -----------------------
                                                                          F=980
 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME             NAT/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

  1  12 I6267687 Bocock, Mary             USA/03   44.50   42.57 1:27.07    0.00
  2   2 I6327418 Macuga, Lauren           USA/02   45.63   43.63 1:29.26   24.65
  3  10 I6318961 Kaiser, Marit            USA/03   45.56   44.10 1:29.66   29.15
  4   4 X6706567 Ishimaru, Merumo            /02   46.70   43.17 1:29.87   31.51
  5  16 I6368528 Foos, Isabella           USA/03   46.20   43.72 1:29.92   32.08
  6   7 I6368443 Grossniklaus, Anna       USA/02   46.21   44.46 1:30.67   40.52
  7  21 I6299457 Curtis, Sage             USA/02   46.76   44.63 1:31.39   48.62
  8   5 I6416320 Hall, Bb                 USA/00   46.60   45.15 1:31.75   52.67
  9  20 I6521363 Ritter, Carey            USA/03   47.13   44.76 1:31.89   54.25
 10  13 I6165922 Nichols, Ellie           USA/02   48.77   43.47 1:32.24   58.19
 11  30 I6327114 Friedman, Lindley        USA/03   46.72   45.64 1:32.36   59.54
 12   6 I6516267 Tozzi, Sophia            USA/03   47.32   45.16 1:32.48   60.89
 13  35 I6309720 Kirk, Anhwei             USA/03   47.76   45.80 1:33.56   73.05
 14  71 X6389464 Davis, Isabella             /02   48.93   44.72 1:33.65   74.06
 15  18 I6401296 Gorsch, Alyssa           USA/03   48.30   45.42 1:33.72   74.85


26-01-18 / GRAND TARGHEE            LIST: NLW0918              U0173     GF8 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                  ALGE S4 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI & SNOWBOARD                              

                             U16 QUALIFIER IMD CUP                              

                            NAT RACE CODE No. U0173                             
TETON VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                           JANUARY 26, 2018
GRAND TARGHEE                                             INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME             NAT/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

 16  41 I6527101 Stojsic Espenes, Abigai  USA/02   49.26   45.08 1:34.34   81.83
 17  26 I6549037 Walther-Porino, Carly    USA/02   47.98   46.40 1:34.38   82.28
 18  42 I6283599 Altman, Charlotte        USA/02   48.64   45.98 1:34.62   84.98
 19  23 X6251839 Townshend, Philippa         /02   48.56   46.66 1:35.22   91.73
 20  38 I6317608 Street, Lola             USA/03   49.10   46.16 1:35.26   92.18
 21  34 I6496440 Haaijer, Caroline        USA/02   48.82   46.51 1:35.33   92.97
 22  25 X6466759 Brain, Rebekah              /02   48.29   47.55 1:35.84   98.71
 23  22 I6435434 Hanna, Falon             USA/02   49.08   47.60 1:36.68  108.16
 24  40 I6321921 Tardif, Rebecca          USA/02   50.24   47.44 1:37.68  119.42
 25  56 I6443512 Umble, Melissa           USA/03   50.85   46.94 1:37.79  120.66
 26  46 I6254015 Blanchat, Peyton         USA/02   50.89   46.91 1:37.80  120.77
 27  33 I6390646 Brickson, Dagny          USA/03   51.38   47.26 1:38.64  130.22
 28  27 I6390363 Ryan, Emmerson           USA/03   50.74   47.95 1:38.69  130.79
 29  19 I6477661 Kopplin, Ella            USA/02   50.47   48.74 1:39.21  136.64
 30  72 I6428934 Aldred, Abigail          USA/01   52.30   47.34 1:39.64  141.48
 31  52 I6277514 Fogarty, Maggie          USA/03   51.79   48.23 1:40.02  145.76
 32  39 I6355624 Swanson, Abby            USA/01   51.87   48.83 1:40.70  153.41
 33  58 I6216797 Guimond, Mikayla         USA/02   52.34   48.56 1:40.90  155.66
 34  28 I6422788 Rheam, Emery             USA/99   51.99   49.34 1:41.33  160.50
 35  48 I6583483 Gardner, Libby           USA/03   52.03   49.34 1:41.37  160.95
 36  44 I6678352 Dybdahl, Kaija           USA/02   52.61   49.38 1:41.99  167.93
 37  31 I6644137 Bailey, Nicole           USA/03   53.82   48.92 1:42.74  176.37
 38  49 I6362875 Tuttle, Sydney           USA/03   53.54   50.48 1:44.02  190.78
 39  43 I6290093 Drivdahl, Annika         USA/03   53.55   50.76 1:44.31  194.04
 40  37 I6235030 McDougal, Mckenzie       USA/02   54.15   50.45 1:44.60  197.31
 41  51 I6466804 Hunt, Hailey             USA/02   55.11   49.62 1:44.73  198.77
 42  53 I6326798 Mayhew, Sydney           USA/02   53.55   51.24 1:44.79  199.44
 43  57 X6652146 Halley, Charlotte        USA/03   53.45   52.48 1:45.93  212.28
 44  64 I6658236 Marchione, Maeva         USA/02   54.47   52.15 1:46.62  220.04
 45  55 I6204754 Piskadlo, Grace          USA/01   55.90   51.25 1:47.15  226.01
 46  59 I6349243 Brown, Audrey            USA/02   55.23   51.98 1:47.21  226.68
 47  54 I6235048 Mullens, Camden          USA/02   54.64   53.18 1:47.82  233.55
 48  50 I6479130 Childress, Elsie         USA/99   54.76   53.12 1:47.88  234.22
 49  63 I6330734 Birkner, Anna            USA/02   55.26   52.79 1:48.05  236.14
 50  61 I6624975 Koss, Rhiannon           USA/03   55.72   53.00 1:48.72  243.68
 51  67 I6616116 Walden, Amelia           USA/03   55.94   56.69 1:52.63  287.69
 52  66 I6631436 Fife, Cassidy            USA/02   57.91   54.78 1:52.69  288.36
 53  60 I6299413 Robertson, Elizabeth     USA/02   57.56   57.79 1:55.35  318.30
 54  65 I6562044 Grames, Emma             USA/03   59.60   56.12 1:55.72  322.46
 55  62 I6525838 Chipping, Mia            USA/03 1:01.25   57.78 1:59.03  359.72



26-01-18 / GRAND TARGHEE            LIST: NLW0918              U0173     GF8 / 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                  ALGE S4 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI & SNOWBOARD                              

                             U16 QUALIFIER IMD CUP                              

                            NAT RACE CODE No. U0173                             
TETON VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                           JANUARY 26, 2018
GRAND TARGHEE                                             INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

 PL BIB  NAT     COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL    RACE
     Nr  Nr      SURNAME+NAME             NAT/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME  POINTS

NOT PERMITTED TO START 1st RUN

DID NOT START 1st RUN
     47 I6337861 Libre, Ulla-Britt        USA/02

DID NOT FINISH 1st RUN
     70 X6835614 Bjornsdottir, Helga Thord   /98
     69 I6774232 Youngblood, Maggie       USA/03
     45 I6419037 Thomas, Ella             USA/03
     36 I6485683 Kilmain, Morgan          USA/03
     32 I6448799 Stackpole, Madaline      USA/03
     29 I6289755 Lamm, Cassidy            USA/03
     24 I6280451 Donovan, Hannah          USA/02
     17 I6338470 MacGuffie, Emma          USA/02
     15 I6496004 Clancy, Mary             USA/02
     14 I6433758 Doyle, Paige             USA/03
     11 X6566449 Michael, Zoe                /02
      9 I6355143 Hunt, Mia                USA/03
      8 I6432735 Mannelin, Danika         USA/02
      1 I6389867 Combs, Summer            USA/02

DISQUALIFIED 1st RUN

NOT PERMITTED TO START 2nd RUN

DID NOT START 2nd RUN

DID NOT FINISH 2nd RUN
     68 I6582934 Helgeson, Annika         USA/02
      3 I6333511 Severn-Eriksson, Annika  USA/02

DISQUALIFIED 2nd RUN

                                                TECHNICAL DELEGATE

                                                Borrenpohl, Charles  (USA)







26-01-18 / GRAND TARGHEE            LIST: NLW0918              U0173     GF8 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                  ALGE S4 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                              U.S. SKI & SNOWBOARD                              

                             U16 QUALIFIER IMD CUP                              

                            NAT RACE CODE No. U0173                             
TETON VALLEY SKI EDUCATION FOUNDATION                           JANUARY 26, 2018
GRAND TARGHEE                                             INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------
                    G I A N T   S L A L O M     L A D I E S                     
                            NAT PENALTY CALCULATION                             

 THE BEST 10 AT FINISH:

  RACE    BIB    CODE   COMPETITOR                      NAT   BEST 5      RACE
 RESULT   NR.           SURNAME+NAME                 POINTS             POINTS

     1     12 I6267687  Bocock, Mary                  99.02    99.02      0.00
     2      2 I6327418  Macuga, Lauren               109.51   109.51     24.65
     3     10 I6318961  Kaiser, Marit                127.67
     4      4 X6706567  Ishimaru, Merumo             111.23   111.23     31.51
     5     16 I6368528  Foos, Isabella               142.10
     6      7 I6368443  Grossniklaus, Anna           134.14
     7     21 I6299457  Curtis, Sage                 168.75
     8      5 I6416320  Hall, Bb                     111.91   111.91     52.67
     9     20 I6521363  Ritter, Carey                158.99
    10     13 I6165922  Nichols, Ellie                95.59    95.59     58.19

 THE BEST 5 AT START:

  DNF2      3 I6333511  Severn-Eriksson, Annika       60.16
    10     13 I6165922  Nichols, Ellie                95.59
     1     12 I6267687  Bocock, Mary                  99.02
     2      2 I6327418  Macuga, Lauren               109.51
     4      4 X6706567  Ishimaru, Merumo             111.23

TOTALS                                              --------
(B)  NAT POINTS OF BEST 5 AT START                   475.51  --------
(A)  NAT POINTS OF BEST 5 TO FINISH IN TOP 10                 527.26   --------
(C)  RACE POINTS OF CORRESPONDING COMPETITORS                           167.02

CALCULATED PENALTY  527.26 + 475.51 - 167.02 : 10  =                     83.575
                      (A)      (B)      (C)

ROUNDED                                                                  83.58

PENALTY APPLIED:                                                         83.58

                                     _______________________
                                     Borrenpohl, Charles  (USA)

26-01-18 / GRAND TARGHEE            LIST: NLW0918              U0173     GF9 / 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                  ALGE S4 TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~