U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION

                          IMD NORTH SERIES QUALIFIER 2

                            USSA RACE CODE No. N1062
MCCALL WINTER SPORTS CLUB                                       FEBRUARY 5, 2017
BRUNDAGE                                                  INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------

                             S L A L O M     M E N 
                                RESULTS BY CLASS

JURY                                          TECHNICAL DATA                            

TD               Revello, Ernie       (USA)   COURSE                 Griz/Badger
REFEREE          Savaria, Adele       (USA)   START                       1958 M
CHIEF OF RACE    Sylvester, Matthew   (USA)   FINISH                      1846 M
                                              VERTICAL DROP                112 M

                                              HOMOLOG.Nr.             U878/10/12


                 1st RUN                             2nd RUN                   
COURSE SETTER    Sylvester, Matthew   (USA)          McGrew, Scott        (USA)
FORERUNNERS  -A- Ellis, Megan         (USA)      -A- Ellis, Megan         (USA)
             -B- Dibdall, Kjaia       (USA)      -B- Dibdall, Kjaia       (USA)
             -C- Swallow, Dalton      (USA)      -C- Swallow, Dalton      (USA)
             -D- Paquette, Gabe       (USA)      -D- Paquette, Gabe       (USA)
             -E-                                 -E-                           

GATES/DIR CHANGES    50/(49)                          48/(47)
START TIME        11.30                               14.25                    
WEATHER: CLOUDY AND SNOWING   SNOW: PACKED POWDER         TEMP. S: -1 C F: -1 C
--------------------------------------------------------------------------------
                                                                                
 PL  ST  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL        
     Nr  Nr      SURNAME+NAME             NAT/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME        

                                 CLASS: U12/Men
                                 --------------
  1  15 I6442879 Prichard, Campbell       USA/05   44.75   44.31 1:29.06        
  2  21 I6468298 Curci, Cole              USA/05   45.71   46.10 1:31.81        
  3  41 I6661256 Sanders, Atticus         USA/05   46.97   45.71 1:32.68        
  4  38 I6665257 Bessette, Kye            USA/06   47.29   45.96 1:33.25        
  5   1 I6539400 Schroeder, Trace         USA/06   45.48   47.80 1:33.28        
  6  24 I6530100 Mcgee, Nico              USA/05   47.35   46.53 1:33.88        
  7  28 I6529093 Parazette, Noah          USA/06   48.97   48.10 1:37.07        
  8   3 I6494332 Meucci, Max              USA/06   48.36   49.21 1:37.57        
  9  14 I6528725 Dowson, Dylan            USA/05   48.62   49.48 1:38.10        
 10  39 I6360219 Denker, William          USA/05   50.10   49.68 1:39.78        
 11  34 I6537977 Walker, Tristan          USA/05   50.06   50.84 1:40.90        
 12  42 I6436350 Johnston, Tor            USA/05   48.21   53.32 1:41.53        
 13   2 6482451  Zelinsky, Austin         USA/05   52.57   49.48 1:42.05        
 14  18 I6506644 Normand, Tommy           USA/05   48.46   53.78 1:42.24        
 15  30 I6498817 Stern-Pre, Sacha         USA/06   51.84   50.48 1:42.32        
 16  26 I6600211 Lee, Bodin               USA/06   50.96   51.56 1:42.52        

05-02-17 / Brundage                      LIST: NLM0917          N1062     Page 1
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SKITIME                             ALGE TDC 8000/8001 TIMING

<<-------------------------------- PAGE BREAK -------------------------------->>

                       U.S. SKI AND SNOWBOARD ASSOCIATION

                          IMD NORTH SERIES QUALIFIER 2

                            USSA RACE CODE No. N1062
MCCALL WINTER SPORTS CLUB                                       FEBRUARY 5, 2017
BRUNDAGE                                                  INTERMOUNTAIN DIVISION
--------------------------------------------------------------------------------
                                                                                
 PL  ST  USSA    COMPETITOR---------------------   TIME    TIME    TOTAL        
     Nr  Nr      SURNAME+NAME             NAT/YR  1stRUN  2ndRUN    TIME        

 17  37 I6665749 Clark, Hayden            USA/06   52.72   49.86 1:42.58        
 18  17 I6500255 Carruth, Zephyr          USA/05   49.53   53.31 1:42.84        
 19  22 I6664434 Strand, Owen             USA/06   52.14   51.89 1:44.03        
 20  36 I6500119 Sullivan, Stewart        USA/05   52.55   52.04 1:44.59        
 21   5 I6537428 Pooser, William          USA/06   52.38   52.29 1:44.67        
 22   4 I6647028 Merrick, Owen            USA/06   52.24   52.79 1:45.03        
 23  11 I6640553 Hora, Jacob              USA/05   53.06   52.10 1:45.16        
 24  31 I6619710 Harrigan, Thomas         USA/06   53.40   52.30 1:45.70        
 25  40 I6566477 Moss, Hank               USA/05   53.46   52.40 1:45.86        
 26  23 I6520890 Vinson, Vance            USA/05   54.03   52.73 1:46.76        
 27  29 I6663778 Pruzan, Nate             USA/06 1:01.90   47.44 1:49.34        
 28  20 I6667927 Hutchinson, Finlay       USA/05 1:04.10   47.00 1:51.10        
 29  25 I6708072 Bessette, Tosh           USA/06   55.35   56.82 1:52.17        
 30  43 I6528539 Brunner, Sebastian       USA/05 1:07.95   44.53 1:52.48        
 31  13 I6467634 Tumolo, John             USA/05 1:02.68   50.24 1:52.92        
 32  12 I6763555 Williams, Thayne         USA/05   57.38   55.77 1:53.15        
 33  33 I6397104 Harvey, Walker           USA/05 1:09.98   47.40 1:57.38        
 34  27 I6537760 Jarvis, Liam             USA/06 1:02.28 1:02.13 2:04.41        
     35 I6463681 Woodruff, Canyon         USA/06     DSQ     DNF                
     32 I6488117 Wills, Silas             USA/05   48.37     DSQ                
     19 I6621414 Jensen, Ivan             USA/06     DNF   55.72                
     16 I6582628 Kanowsky, Bryce          USA/05 1:01.78     DSQ                
     10 I6679338 Brant, Jacob             USA/05   54.13     DSQ                
      9 I6516728 Clausen, Gustin          USA/06   50.31     DNF                
      8 6776021  Givens, Cameron          USA/06     DNS     DNS                
      7 I6619729 Harrigan, Paul           USA/06     DSQ     DNF                
      6 I6664734 D'Amours, Travis         USA/05   49.26     DNF                


                                 CLASS: U14/Men
                                 --------------
  1  47 I6399946 Pilaro, Logan            USA/04   51.60   52.04 1:43.64        
  2  44 I6408529 Keefe, Jesse             USA/04   53.82   51.63 1:45.45        
  3  46 6775394  Wright, Carson           USA/02   55.20   53.99 1:49.19        
  4  48 I6501869 Douglas, Zander          USA/04   57.25   54.91 1:52.16        
  5  45 I6776278 Skelton, Caden           USA/04 1:03.63 1:00.28 2:03.91        









05-02-17 / Brundage                      LIST: NLM0917          N1062     Page 2
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SKITIME                             ALGE TDC 8000/8001 TIMING