Export for Google Calendar
DecemberNameDisciplineSeriesTD
15-18WR Open, Snow King Resort2SL/2GSWestern Region
20-23Sean Nurse Open, Snow King Resort2SL/2GSOpenChuck Borrenpohl
JanuaryNameDisciplineSeriesTD
10-15Elite Tech Series, Big Sky2SL/2GSWestern Region
11-13IMC U16 Q, Snowbird2SL/1GSIMC U16 QualifierGil Denis
11-13Junior Intermountain Cup U14 Q, Sun Valley2SL/1GSU14 QualifierAngela Streicher
12-13North GS, Snow King Resort2GSNorth SeriesCarma Burnett
12-13South Series GS, Park City2GSSouth SeriesWalt Evans
19-21Wes Barron Open SG, Jackson3SGOpenGil Denis
25-27U14 Speed Project, Grand Targhee ResortSpeed ElementsIMD U14
26-27YSL, SnowbirdGSYouth Ski LeagueStanley Goldschmidt
 Saturday teams: Brighton, Cache Valley, Ogden, PC Club, Rowmark, Snowbird, Solitude, Sundance, Swing. Sunday teams: Alta, Brianhead, PCFarm, PCDevos, Snowbird.
29-3WR Speed Open, Schweitzer2SG/2DHWestern Region
FebruaryNameDisciplineSeriesTD
2-3Cranston Cup, Bogus Basin2SLNorth SeriesCarma Burnett
2-3South SL, Sundance Resort2SLSouth SeriesTroy Price
8-10Junior Intermountain Cup U14 Q, Snowbasin3SGU14 QualifierChuck Borrenpohl
9Hartlauer Memorial YSL, BrightonGSYouth Ski LeagueStanley Goldschmidt
 Teams: Alta, Brianhead, Brighton, Cache Valley, Odgen, PCClub, Rowmark, Snowbird, Solitude, Sundance, Swing.
10YSL, Sundance ResortGSYouth Ski LeagueRebecca Stone
 Teams: PCFarm, PCDevo, Snowbird.
16-18Trudi Bolinder, Bogus Basin3SGIMC U16 QualifierGil Denis
22-24Monroe Cup, Sun ValleySL/GS/DualSLNorth SeriesStephen Schowengerdt
23-26WR Bryce Astle Elite Tech, Park City/Snowbird2SL/2GSWestern Region
23-24South SL/GS, SnowbasinSL/GSSouth SeriesAngela Streicher
23-24YSL, Sundance ResortSLYouth Ski LeagueRebecca Stone
 Teams Saturday: Brianhead, Brighton, Cache Valley, PCClub, PCDevos, Snowbird, Sundance, Swing. Teams Sunday: Alta, Ogden, PCFarm, Rowmark, Snowbird, Solitude.
27-28Western Region Open FIS Giant Slaloms, Snowbasin2GSWestern Region
MarchNameDisciplineSeriesTD
1-3Laura Flood Memorial, Sun Valley1SL/2GSIMC U16 QualifierCarma Burnett
1-3David Wright Memorial , Park City1SL/2GSU14 QualifierRebecca Stone
9-10YSL Champioships, Brian Head ResortSL/GSYouth Ski LeagueAngela Streicher
12-17WR Junior Championships, Alpine Meadows2SL/2GS/2SGWestern Region
14-17WR U16 Championships, Sun ValleySL/GS/2SGWestern RegionStephen Schowengerdt
15-17Intermountain Championships, SnowbasinSL/GS/TBDNorth/South SeriesCarma Burnett
19-22WR Open, Northstar3SL/2GSWestern Region
21-24Tri-Divisional Championships, JacksonSL/GS/SGIMD U14/U16Troy Price
21-24WR U14 Championships, Big SkySL/GS/SG/SQWestern Region
23-24IMD Finals, SnowbirdSL/GSIMD U14/U16/U18Stanley Goldschmidt
AprilNameDisciplineSeriesTD
4-7IMC/Open Snow Cup, Snowbird2SL/2GSIMC/OpenStephen Schowengerdt
5-7Spring Development Project, Grand Targhee ResortSkills/RacingIMD U14
8-13WR Elite Speed Series, Mammoth2DH/2SGWestern Region
14-17WR Elite Spring Series, Mammoth2SL/2GSWestern Region


Intermountain Division Alpine, P.O. Box 2354, Eagle, Idaho 83616, USA, (208)412-8565  | Privacy Policy | Refund/Return Policy