Export for Google Calendar
DecemberNameDisciplineSeriesTD
10-13Western Region Open Tech, Jackson2SL/2GSWestern Region
16-19Eric Hays, Jackson (moved from Park City)2SL/2GSIMC/OpenWalt Evans
JanuaryNameDisciplineSeriesTD
5-7IMC U 16 Qualifier, Park City2SL/1GSIMC U16 Qualifier
5-7Junior IMC/ U14 Qualifier, Snow King2SL/1GSIMD U14Chuck Borrenpohl
13-14North GS, Snow King2GSNorth SeriesMike Hammmer
13-14South GS, Snowbird2GSSouth SeriesStanley Goldschmidt
18-19Western Region Elite Series, Snowbasin2SGWestern Region
19-21Wes Baron SG, Teton Village3 SGOpenErnie Revello
19-21U14 Speed Project, Grand TargheeDH, SGIMD U14
20-23Bryce Astle Memorial Series, Park City/Snowbird2SL/2GSWestern Region
27-28YSL, Park CityGSYouth Ski LeagueStanley Goldschmidt
 Teams participating Jan. 27: Brighton, Cache Valley, PCSki, Snowbird, Solitude and Sundance.
Teams participating Jan. 28: Alta, Brianhead OVST, Park City Farm, Rowmark and Snowbird,
30-4Western Region Speed Series, Schweitzer2DH/2SGWestern Region
FebruaryNameDisciplineSeriesTD
2-4Junior IMC/ U14 Qualifier, Snowbasin3SGIMD U14Ernie Revello
3-4North SL, Sun Valley2SLNorth SeriesStephen Schowengerdt
3-4South SL, Sundance2SLSouth SeriesCarma Burnett
9-11IMC U 16 Qualifier, Snowbasin3 SGIMC U16 QualifierGil Denis
10YSL, SundanceGSYouth Ski LeagueJannifer Larson
 Teams participating: Alta, OVST, PCSki, Snowbird, Solitude and Sundance
10YSL, BrightonGSYouth Ski LeagueRebecca Stone
 Teams participating: Brianhead, Brighton, Cache Valley, Park City Farm, PCSS Devos, PCSS YSL and Rowmark
16-21Western Region Elite Tech, Snow King2SL/2GSWestern Region
24-26IMC U 16 Qualifier, Sun Valley1SL/2GSIMC U16 QualifierGil Denis
24-25North SL/GS, Bogus BasinSL/GSNorth SeriesJim Sund
24-25South SL/GS, SnowbasinSL/GSSouth SeriesChuck Borrenpohl
24YSL, SnowbirdSLYouth Ski LeagueStanley Goldschmidt
 Teams participating: Alta, Brighton, Cache Valley, OVST, PCSki, PCSS Devos, Rowmark, Snowbird and Solitude.
24YSL, SundanceSLYouth Ski LeagueJannifer Larson
 Teams participating: Brianhead, Park City Farm, PCSS YSL and Sundance.
MarchNameDisciplineSeriesTD
2-4Junior IMC/ U14 Qualifier, Park City1SL/2GSIMD U14Carma Burnett
10-11YSL Championships, BrianheadSL/GSYouth Ski LeagueTroy Price
13-18Western Region Junior Championships, Alpine Meadows2SL/2GS/2SGWestern Region
15-18Western Region U14 Championships, Teton VillageSL/GS/SG/SQWestern RegionCarma Burnett
16-18Intermountain Championships, Grand TargheeSL/GS/DualsNorth/South SeriesGil Denis
22-25Western Region U16 Championships, AlyeskaSL/GS/SG/SQWestern Region
22-25Tri-Divisional Championships, SnowbasinSl/GS/SGIMD U14/U16Troy Price
24-25IMD Finals, Bogus BasinSL/GSOpenJim Sund
AprilNameDisciplineSeriesTD
6-8Spring Development Project, Grand Targhee
7-10SnowCup, Snowbird2SL/2GSIMC/OpenStephen Schowengerdt


Intermountain Division Alpine, P.O. Box 2354, Eagle, Idaho 83616, USA, (208)412-8565  | Privacy Policy | Refund/Return Policy